TITAN
Titan (chemická značka Ti, latinsky Titanium) je šedý až stříbřitě bílý, lehký kov, sedmý nejrozšířenější kov v zemské kůře. Významně je titan zastoupen i na měsíčním povrchu – horniny, které získala mise Apollo 17
Je to nejtvrdší přírodní kov na světě, mimořádně odolný proti korozi i ve slané vodě. Jeho výrazně většímu technologickému uplatnění brání vysoká cena výroby. Proto se z něho vyrábí titanové komponenty, kdy není možno použít levnější alternativu na bázi slitin hliníku a hořčíku – duralů.
Vyznačuje se mimořádnou chemickou stálostí – je zcela netečný k působení vody a atmosférických plynů a odolává působení většiny běžných minerálních kyselin i roztoků alkalických hydroxidů. Proto nalézá uplatnění jako složka různých slitin a protikorozních ochranných vrstev.
Praktické využití titanu vyplývá především z jeho mimořádné chemické odolnosti a malé hustoty
je 4 x lehčí a 2 x tvrdší než ocel.
Již od počátku průmyslové výroby kovového titanu spočívalo těžiště jeho využití v kosmických technologiích a v leteckém průmyslu. Je základním materiálem při výrobě skeletů nebo povrchových ochranných štítů kosmických družic, vesmírných sond a vesmírných stanic. V leteckém průmyslu konstrukce vojenských stíhacích letounů a komerčních dopravních letounů.
Vysoká odolnost titanu je využívána při výrobě chirurgických nástrojů. V současné době jsou módní piercingové ozdoby pokryté titanem pro jejich zdravotní nezávadnost a zároveň módní vzhled.
Titan se používá jako implantát za kostní tkáně v ortopedii, neurochirurgii, stomatologii, nebo v obličejové a plastické chirurgii. Ve zdravotnictví je preferován zejména pro fyzikálně-chemickou odolnost, mechanickou pevnost a vynikající korozivzdornost.
V chemickém průmyslu je titan požíván ve výrobě chemických reaktorů, které pracují v extrémních podmínkách a vyžadují vysokou odolnost proti korozi. Je používán v zařízeních, která dlouhodobě pracují ve styku s mořskou vodou, jako jsou součásti lodí nebo ponorek (lodní šrouby), ale i komponenty průmyslových celků, sloužících k odsolování mořské vody.
V běžném každodenním životě se s titanem setkáváme, jako s materiálem pro výrobu luxusních náramkových hodinek nebo šperků. Titan se používá těž na výrobu golfových holí, luxusních rámů jízdních kol, nebo kvalitních sluchátek.
V porovnání s ocelí je Titan 4 x lehčí než ocel a tvrdší, což snižuje možnost poškrábání jeho povrchu.
Naše nové titanové magnetické náramky jsou vyráběny z titanu „2“ (komerčně čistého CP stupně 2), což je vůbec nejvíce kompatibilní titanový stupeň ze všech. Jsou pokovovány vrstvou 18 mikronů iontovou metodou IPG, což vede k extrémně trvanlivé úpravě.
Jedinečnou je kombinace titanového náramku
do něhož jsou vsazeny silné permanentní magnety.
Čistý titan je 100% hypoalergenní, což znamená, že je bezpečný pro každého, kdo je nosí, takže Vaše pokožka s ním nebude nijak reagovat
Zdroj : Wikipedie, různé vědecké studie, články, odborné práce a weby.