TITAN

TITAN

Titan (chemická značka Ti, latinsky Titanium) je šedý až stříbřitě bílý, lehký kov, sedmý nejrozšířenější kov v zemské kůře. Významně je titan zastoupen i na měsíčním povrchu – horniny, které získala mise Apollo 17

Titan

Je to nejtvrdší přírodní kov na světě, mimořádně odolný proti korozi i ve slané vodě. Jeho výrazně většímu technologickému uplatnění brání vysoká cena výroby. Proto se z něho vyrábí titanové komponenty, kdy není možno použít levnější alternativu na bázi slitin hliníku a hořčíku – duralů.

Vyznačuje se mimořádnou chemickou stálostí – je zcela netečný k působení vody a atmosférických plynů a odolává působení většiny běžných minerálních kyselin i roztoků alkalických hydroxidů. Proto nalézá uplatnění jako složka různých slitin a protikorozních ochranných vrstev.

Praktické využití titanu vyplývá především z jeho mimořádné chemické odolnosti a malé hustoty

je 4 x lehčí a 2 x tvrdší než ocel.

Již od počátku průmyslové výroby kovového titanu spočívalo těžiště jeho využití v kosmických technologiích a v leteckém průmyslu. Je základním materiálem při výrobě skeletů nebo povrchových ochranných štítů kosmických družic, vesmírných sond a vesmírných stanic. V leteckém průmyslu konstrukce vojenských stíhacích letounů a komerčních dopravních letounů.

Vysoká odolnost titanu je využívána při výrobě chirurgických nástrojů. V současné době jsou módní piercingové ozdoby pokryté titanem pro jejich zdravotní nezávadnost a zároveň módní vzhled.

Titan se používá jako implantát za kostní tkáně v ortopedii, neurochirurgii, stomatologii, nebo v obličejové a plastické chirurgii. Ve zdravotnictví je preferován zejména pro fyzikálně-chemickou odolnost, mechanickou pevnost a vynikající korozivzdornost.

V chemickém průmyslu je titan požíván ve výrobě chemických reaktorů, které pracují v extrémních podmínkách a vyžadují vysokou odolnost proti korozi. Je používán v zařízeních, která dlouhodobě pracují ve styku s mořskou vodou, jako jsou součásti lodí nebo ponorek (lodní šrouby), ale i komponenty průmyslových celků, sloužících k odsolování mořské vody.

V běžném každodenním životě se s titanem setkáváme, jako s materiálem pro výrobu luxusních náramkových hodinek nebo šperků. Titan se používá těž na výrobu golfových holí, luxusních rámů jízdních kol, nebo kvalitních sluchátek.

V porovnání s ocelí je Titan 4 x lehčí než ocel a tvrdší, což snižuje možnost poškrábání jeho povrchu.

Naše nové titanové magnetické náramky jsou vyráběny z titanu „2“ (komerčně čistého CP stupně 2), což je vůbec nejvíce kompatibilní titanový stupeň ze všech. Jsou pokovovány vrstvou 18 mikronů iontovou metodou IPG, což vede k extrémně trvanlivé úpravě.

Jedinečnou je kombinace titanového náramku

do něhož jsou vsazeny silné permanentní magnety.

1822d-1

 

Čistý titan je 100% hypoalergenní, což znamená, že je bezpečný pro každého, kdo je nosí, takže Vaše pokožka s ním nebude nijak reagovat

Zdroj : Wikipedie, různé vědecké studie, články, odborné práce a weby.

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 360 e-shop systém banan.cz