Turmalín a infračervené záření
Polodrahokam turmalín je od pradávných časů zmiňován v souvislosti se svými možnými pozitivními účinky na lidské zdraví.
Turmalín je minerál, který se vyskytuje v přírodě v nejrůznějších barvách, od růžové a modravé, přes zelenou či žlutou až téměř k černé.
Při vystavení vyššímu tlaku, nebo při rychlém ohřátí či ochlazení, se vytváří elektrický náboj a turmalín je, jako jeden z mála minerálů, schopný uvolňovat infračervené vlny a záporné ionty.
Infračervené paprsky, které mimo jiné vyzařuje i turmalín, jsou neviditelné vlny energie, které mají schopnost prostoupit vrstvami kůže a působit v oblasti svalů, kostí a vnitřních orgánů. Infračervené záření tak může velmi šetrně zvýšit průtok krve rozšířením kapilár, čímž dochází k podpoře okysličení krve, rychlejší regeneraci a detoxikaci orgánů.
Negativní ionty mohou být pro tělo pozitivní
Turmalín uvolňuje negativní (záporné) ionty. Jejich vysoké koncentrace najdete v horských lesích, u vodopádů, na pláži, zkrátka všude tam, kde je energizující a osvěžující čerstvé prostředí.
Proč tolik vyhledáváme pobyty u moře nebo dovolenou na horských hřebenech? Negativní ionty mohou přispět k zmírnění stresu, deprese a zlepšit Vaši vitalitu. Čím vyšší je množství záporných iontů ve vzduchu, tím je vzduch čistší. Mnohé prameny uvádí účinky turmalínu na stabilizaci nervového systému, podporu krevní oběhu, zlepšení pozornosti a posílení imunitního systému.
Detoxikační efekt záporných iontů pomáhá čistit krev a obnovovat zdravé pH v těle a podporuje obnovu buněk.
Záporné ionty mohou ovlivnit naši náladu. Michael Terman z Kolumbijské univerzity v New Yorku záporné ionty zkoumal a uvádí následující: „Záporné ionty ve vzduchu vytváří bušení příboje, nebo je můžete sami cítit po jarní bouřce, kdy lidé zažívají jakousi osvěžující náladu.“ Kromě toho výzkum Kolumbijské univerzity týkající se zimních depresí ukázal, že deprese lze ovlivnit pomocí negativních iontů podobně jako pomocí antidepresiv, a to zcela bez vedlejších účinků. Záporné ionty zvyšují množství kyslíku, který proudí do mozku a zvyšují tak jeho mentální energii.
Záření, které prospívá
Dlouhovlnné infračervené záření nemá nic společného ani s UV zářením (které spaluje a poškozuje kůži) ani s radioaktivitou. Již dlouhá léta je využíváno v oblecích astronautů agentury NASA nebo k zahřívání novorozenců v nejedné nemocnici celého světa. Proniká kůží do tkání, transformuje světelnou energii na tepelnou a přináší touto cestou tělu mnohá pozitiva.
Možné účinky turmalínu:
- detoxikace
- napomáhá spalování tuků
- zlepšuje problémy se zadržováním vody
- podporuje krevní oběh, okysličování krve a metabolismus
- pomáhá čistit játra a ledviny
- je přírodní antidepresivum
Turmalínové šperky provází lidstvo celou jeho historií. Krášlí a mohou i pomoci.
V poslední době je Turmalín pro své účinky vkládán, jako doplňkový prvek,
do luxusních moderních magnetických šperků, především náramků.
Zdroj : Wikipedie, Mineralogie
Uvedené informace mají pouze informační charakter, ale v žádném případě nemají nahrazovat řádnou lékařskou a zdravotní péči. Zdrojem těchto informací jsou různé vědecké studie, články, odborné práce a weby.