JADEIT - NEFRIT
Jadeit je monoklinický minerál ze skupiny pyroxenů. Název minerálu pochází ze španělských slov piedra de ijada, který znamenal ledvinový kámen či bederní kámen pro své údajné léčivé schopnosti. Španělé se s tímto minerálem začali setkávat na výbojných cestách do oblastí Střední Ameriky. Později byl název zkrácen na jade, ze kterého vznikl jadeit.
Jadeit je a byl hojně využíván pro výrobu šperků, sošek a drobných estetických předmětů, jelikož je velmi snadno opracovatelný. Například Olmékové z jadeitu vyráběli rituální předměty a jadeit byl pro ně cennější než zlato a ostatní drahokamy.
Z kamene se vyráběly klenoty, posmrtné masky, zbraně, jadeitové perly, pecky a koule. Pecky a koule vložené do soch byly pro Aztéky srdcem a v ústech zemřelých byly symbolem obnovy životního cyklu, znovuzrození. Pro novozélandské Maory a jim příbuzné Moriory z Chathamských ostrovů je jadeit i nefrit, známý jako pounamu, posvátným kamenem, z něhož zhotovují šperky, sošky předků, ozdoby, amulety, v minulosti také zbraně.
Jadeit je zelený, růžový, sivomodrý, bílý, černý, žlutavý a oranžovohnědý, což je kůrka jadeitu. Císařský jadeit je velmi žádaný a ceněný kámen v oblasti čínské kultury, jehož cena se vyrovná nejlepším smaragdům, a barvou je dokonce předčí.
V euro-americké oblasti se jadeit netěší takové pozornosti, přestože od doby art deco stylu je více a více vsazován do šperků s diamanty. V Číně je císařský jadeit také investičním kamenem.
Jadeit je symbolem čistoty a vyrovnanosti. V orientálních zemích je vnímán jako zosobnění moudrosti získané během rozjímání. Jadeit je spojen se srdeční čakrou a zvyšuje lásku i kvalitu péče o rodinu. Jedná se o ochranný kámen, jenž udržuje svého nositele mimo nebezpečí a vnáší do jeho života harmonii.
Jadeit přitahuje štěstí a přátelství.
V duševním životě stabilizuje osobnost a uvádí duši do souladu s tělem. Přináší soběstačnost. Dokáže odhalit negativní myšlenky skryté v hloubi duše a uklidňuje mysl. Podněcuje zrod nových myšlenek a dokáže předestírat jednotlivé úkoly jako jednodušší.
Do duševního života vstupuje jadeit také jako kámen snů. Napomáhá uvolnění emocí, zejména podrážděnosti.
Duchovně dodává jadeit odvahu projevit, kým ve skutečnosti jsme. Pomáhá při poznávání sebe sama jakožto duchovní bytosti naplňující lidský úděl a současně probouzí dosud skryté poznání.
Na nejnižší tělesné úrovni účinkuje jako čisticí kámen napomáhající činnosti orgánů, jež mají na starost filtraci a vylučování.
Jadeit působí léčivě na ledviny a nadledvinky. Odstraňuje z těla jedovaté látky, uzdravuje buněčný a kosterní systém a pomáhá hojit stehy. Zvyšuje plodnost, příznivě působí při porodu, vliv má na kyčle a slezinu, udržuje rovnováhu tekutin a poměr kyselého a zásaditého prostředí.
Jadeid lze umístit nebo nosit podle potřeby. Číňané věřili, že nošením jadeitu se do těla přenášejí jeho kladné vlastnosti.
Oranžový jadeit
dodává energii a dokáže jemně podněcovat k další činnosti.
Přináší radost a učí nás vnímat vzájemné propojení všech bytostí.
Jadeidové šperky provází lidstvo celou jeho historií. Krášlí a mohou i pomoci.
V poslední době je jadeit, pro své účinky vkládán,
jako doplňkový prvek, do luxusních moderních magnetických šperků,
především náramků.
Zdroj : Wikipedie, Mineralogie
Uvedené informace mají pouze informační charakter, ale v žádném případě nemají nahrazovat řádnou lékařskou a zdravotní péči. Zdrojem těchto informací jsou různé vědecké studie, články, odborné práce a weby.